More

    Jaka jest najlepsza opcja bez recepty, gdy masz gorączkę?

    -

    Jeśli chodzi o dostępne bez recepty osoby walczące z gorączką, istnieje ryzyko i korzyści zarówno dla ibuprofenu, jak i acetaminofenu. Źródło zdjęcia: Tom Merton / OJO Images / GettyImages

    Otwórz apteczkę, a prawdopodobnie znajdziesz kilka opcji obniżenia gorączki. Butelki ze środkami przeciwbólowymi zawierające ibuprofen (np. Advil lub Motrin) i acetaminofen (Tylenol) są podstawowymi produktami do leczenia w domu. Ale czy ma znaczenie, który lek przeciwgorączkowy dostępny bez recepty (OTC) wybierzesz?

    Przedstawiamy najlepsze zastosowania – i kwestie bezpieczeństwa, o których należy pamiętać – z tych dwóch łatwo dostępnych rodzajów leków, które mogą pomóc złagodzić ból i obniżyć gorączkę.

    Uzyskaj wskazówki, jak zachować zdrowie, bezpieczeństwo i rozsądek podczas nowej pandemii koronawirusa.

    Czy przyjmowanie ibuprofenu nasila objawy COVID-19?

    Środki przeciwbólowe zawierające ibuprofen trafiły na pierwsze strony gazet na początku nowej pandemii koronawirusa, kiedy artykuł w Lancet z marca 2020 roku sugerował, że leki te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ciężkich objawów COVID-19 u osób już obciążonych nadciśnieniem, cukrzycą lub choroba serca. Wielu uważało to za lepszą alternatywę dla gorączki związanej z COVID-19.

    Te obawy zniknęły, gdy świat dowiaduje się więcej o COVID-19.

    „Na szczęście nie powstało żadne stowarzyszenie, które udowodniło, że ibuprofen pogarsza COVID-19” – mówi Mike Sevilla, lekarz rodzinny z Salem w stanie Ohio.

    Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, nie wiąże się z poważniejszymi skutkami u osób z COVID-19, według badania z września 2020 r. Opublikowanego w PLOS Medicine . W badaniu przebadano ponad 9000 Duńczyków, u których zdiagnozowano SARS-CoV-2 (wirus wywołujący COVID-19) i stwierdzono, że przyjmowanie NLPZ nie zwiększyło wskaźnika hospitalizacji, przyjęcia na oddział intensywnej terapii ani śmiertelności.

    Niektórzy średnio chorzy pacjenci z COVID-19 są leczeni dożylnymi NLPZ, takimi jak ibuprofen, mówi dr Len Horovitz, specjalista pulmonologii w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku.

    Co powinieneś wiedzieć o acetaminofenie

    Nikt nie wie dokładnie, jak działa paracetamol, ale jedna z obecnych teorii głosi, że blokuje on związki chemiczne zwane prostaglandynami, aby zmniejszyć ból i dyskomfort, mówi dr Sevilla. Prostaglandyny mogą powodować gorączkę oraz bóle. Nie jest to NLPZ i dlatego nie pomaga zmniejszyć stanu zapalnego.

    Przeczytaj także  5 rzeczy, które powodują ból stóp oprócz zapalenia powięzi podeszwy

    Co leczy

    „Jest to ulubione przy gorączkach i bólach głowy” – mówi Hugh Snyder, lekarz medycyny rodzinnej w Summit Springfield Family Medicine, część Atlantic Health System w New Jersey. „Nie jest tak skuteczny w zmniejszaniu stanu zapalnego po urazach mięśniowo-szkieletowych, takich jak skręcenia lub nadwyrężenia”.

    Ale czasami może pomóc w leczeniu bólu związanego z zapaleniem stawów, według Penn Medicine. Acetaminofen łagodzi ból i / lub gorączkę przez 4 do 6 godzin, według Penn Medicine.

    Zalety

    Stosowanie acetaminofenu zamiast ibuprofenu ma kilka zalet. Po pierwsze, można go podać trochę wcześniej, mówi Diana Graalum, PharmD, kierownik apteki klinicznej w MedSavvy, usłudze internetowej, która ocenia opcje leczenia dla konsumentów.

    Acetaminofen może być stosowany u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy, zgodnie z UnityPoint Health.

    Można go używać aż do momentu operacji u dzieci, mówi Szpital Chirurgii Specjalnej (HSS). Dotyczy to również dorosłych, a ten lek OTC jest również bezpieczny dla kobiet w ciąży.

    Ryzyka i przestrogi

    Acetaminofen i ibuprofen mają bardzo różne profile bezpieczeństwa, w zależności od tego, jak te leki działają w organizmie.

    „Acetaminofen działa w wątrobie i dlatego może powodować uszkodzenie wątroby przy przyjmowaniu ponad 4000 miligramów (mg) dziennie” – mówi Rupal Mansukhani, PharmD, farmaceuta kliniczny z Morristown Medical Center w New Jersey. Może również powodować niewydolność wątroby, jeśli jednorazowo zostanie przyjęta większa niż zalecana dawka. „Pacjenci z czynną i ciężką chorobą [wątroby] lub ciężkimi zaburzeniami [wątroby] powinni unikać stosowania acetaminofenu”.

    Osoby, które piją nadmierne ilości alkoholu, również powinny unikać paracetamolu – radzi dr Sevilla.

    Acetaminofen może również wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, a także z niektórymi napadami i innymi lekami. „W przypadku określonych leków pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem rodzinnym” – mówi dr Sevilla.

    Ostrzeżenie

    Według UnityPoint wiele różnych produktów zawiera acetaminofen, w tym Excedrin, Midol, Pamprin, NyQuil, Mucinex, Sudafed i Theraflu. Zawsze czytaj etykiety leków, aby upewnić się, że nie przekraczasz dawki dobowej 4000 mg. Produkty Tylenol zwykle zawierają 325 do 500 mg acetaminofenu na Penn Medicine.

    Co powinieneś wiedzieć o ibuprofenie

    Podobnie jak paracetamol, ibuprofen działa również na prostaglandyny, które mówią mózgowi, że odczuwa ból, według Johns Hopkins Medicine.

    Przeczytaj także  Ból na zewnątrz twojej stopy? Oto, co twoje ciało próbuje ci powiedzieć

    Ale działa poprzez nieco inny mechanizm, mówi Sandra Kemmerly, MD, dyrektor medyczny systemu jakości szpitala w Ochsner Health w Nowym Orleanie. Ponieważ ibuprofen jest NLPZ, może zmniejszyć nie tylko ból i gorączkę, ale także stan zapalny. To jedna z rzeczy, która odróżnia go od paracetamolu. Aspiryna i naproksen (Aleve) są również NLPZ.

    Co leczy

    Ibuprofen najlepiej stosować na gorączkę, bóle głowy, bóle pleców, skurcze menstruacyjne, bóle zębów, zapalenie stawów, drobne urazy i stany zapalne według Penn Medicine.

    Zalety

    Główną zaletą ibuprofenu w porównaniu z paracetamolem jest to, że może on łagodzić stany zapalne.

    „Mówiąc najprościej, są to świetne leki przeciwzapalne, które nie są sterydami ani aspiryną” – mówi dr Snyder. (Zarówno sterydy, jak i aspiryna mogą mieć poważne skutki uboczne). „Ta klasa leków przeciwbólowych [przeciwbólowych] zmniejszy ból i gorączkę poprzez zmniejszenie reakcji zapalnej organizmu” – dodaje.

    Motrin i Advil na ogół zawierają od 200 do 400 mg ibuprofenu. Według Penn Medicine maksymalna zalecana dawka to 1200 mg na dobę. Podobnie jak acetaminofen, efekty trwają zwykle od 4 do 6 godzin.

    Ryzyka i przestrogi

    Ibuprofen powinien być podawany tylko dzieciom w wieku powyżej 6 miesięcy, zgodnie z UnityPoint. I nie należy go używać w ciągu 72 godzin przed zabiegiem. Nie jest to również bezpieczne dla kobiet w ciąży lub próbujących zajść w ciążę. Podobnie jak paracetamol, ibuprofen może wchodzić w interakcje z alkoholem i lekami rozrzedzającymi krew, a także z niektórymi lekami na ciśnienie krwi, takimi jak lizynopryl.

    W przypadku ibuprofenu objawy ze strony przewodu pokarmowego są częstsze.

    Przyjmowanie ibuprofenu „może narazić Cię na krwawienie z żołądka lub ból, jeśli jest stosowany w dużych dawkach” – mówi Mansukhani. Jeśli masz w przeszłości wrzody żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego lub chorobę serca, trzymaj się z daleka od tego leku przeciwbólowego i obniżającego gorączkę, mówi dr Sevilla.

    Czy w ogóle powinieneś leczyć gorączkę?

    W kręgach medycznych toczy się debata na temat tego, czy w ogóle leczyć gorączkę. W końcu to zdrowy sygnał, że Twój układ odpornościowy próbuje zwalczyć chorobę.

    Przeczytaj także  10 najlepszych kremów przeciwbólowych według lekarzy

    „Zalecam leczenie gorączki ibuprofenem lub paracetamolem, zwłaszcza u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka i pacjentów z wcześniejszymi schorzeniami” – mówi dr Sevilla. „Brak leczenia gorączki może wywołać lub pogorszyć przewlekłe schorzenia pacjenta, takie jak choroba serca i / lub płuc”.

    Dla osób, które są zdrowe – oprócz chwilowej gorączki – odpoczynek i płyny są zaleceniami dotyczącymi niskiej gorączki, zgodnie z kliniką Mayo. Dorośli z gorączką powyżej 102 stopni Fahrenheita mogą przyjmować leki OTC, aby złagodzić dyskomfort. W przypadku dorosłych gorączka wynosząca 103 stopnie F lub utrzymująca się niska gorączka, która nie ułatwia leczenia w domu, jest powodem do wezwania lekarza, zgodnie z American Academy of Family Physicians.

    Więc, który wojownik gorączki jest lepszy?

    „Nie ma bezpośrednich porównań, które pozwalałyby stwierdzić, że jedno jest lepsze od drugiego” w zmniejszaniu gorączki, mówi dr Kemmerly. Obejmuje to objawy COVID-19. Zarówno acetaminofen, jak i ibuprofen są dostępne w tabletkach, kapsułkach, roztworach, stopach i substancjach do żucia oraz są łatwe w użyciu, dodaje Mansukhani.

    Ibuprofen jest oczywiście lepszy, jeśli masz jakiekolwiek zapalenie, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów lub migreny. Ale ma więcej skutków ubocznych.

    „Niektórzy lekarze po prostu pójdą dalej i zaczną od acetaminofenu ze względu na mniejsze ryzyko skutków ubocznych” – mówi Sherri Willard-Argyres, PharmD, farmaceuta kliniczny z MedSavvy.

    Ostatecznie osobiste preferencje, wraz z tym, co najlepiej działa przy twoich objawach, mogą wpłynąć na twoją decyzję.

    Możesz również stosować zamiennie paracetamol i ibuprofen, o ile nie należysz do grupy, która nie powinna używać jednego lub drugiego. „To, co czasami robimy przy nieustannych temperaturach, ponieważ każdy lek działa na inne receptory, jest naprzemienne przez krótkie okresy, maksymalnie 24 do 48 godzin” – mówi dr Kemmerly.

    Martwisz się COVID-19?

    Przeczytaj więcej historii, które pomogą Ci poruszać się po nowej pandemii koronawirusa:

    • 8 mitów na temat rozprzestrzeniania się i łapania zarazków, które musisz znać
    • Przewodnik krok po kroku, jak bezpiecznie spotkać się osobiście z bliskimi
    • Jak źle jest, że pijesz więcej podczas blokady?